سیاسی
کد خبر : 2927
دوشنبه - ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۱
به گزارش بازتاب دلفان به نقل از سفیرافلاک:

جزئیات کلیپ قدیمی از فردی که خودش را قاضی معرفی می کند

به گزارش بازتاب دلفان به نقل از سفیرافلاک، در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر بدرفتاری قاضی شعبه ۴۰ دیوان با یک سرباز، پیگیری‌ها از کذب بودن ادعای فوق حکایت دارد.

مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد با توجه به انتشار کلیپی در فضای مجازی که راننده اتومبیل تندر ۹۰ به شماره پلاک ۳۳پ ۴۶۴ ایران ۴۴ ضمن سواستفاده خود را قاضی شعبه ۴۰ دیوان معرفی نموده اعلام می دارد:

بر اساس مستندات مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور، مالک اتومبیل مذکور فردی با هویت ع-زمانی فرزند محمد علی بوده که سمت قضایی نداشته و از پرسنل دستگاه قضایی هم نیست، به همین جهت علیه این فرد به اتهام جعل عنوان قضایی پرونده تشکیل و تحت تعقیب قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید: بررسی ها نشان می دهد که کلیپ مذکور قدیمی بوده و اتومبیل موصوف در سال ۱۳۹۸ فک پلاک گردیده ( بعد از سال ۹۸ پلاک فوق الذکرو موجود در کلیپ متعلق به این ماشین نمی باشد) که متاسفانه برخی جریانات سیاسی در مقطع حساس انتخابات با اهداف تخریب قوه قضائیه و ایجاد ناامیدی و بی اعتمادی در مردم مبادرت به انتشار آن نموده اند که انتشار دهنده اولیه فیلم نیز شناسایی شده است.

انتهای پیام/

به گزارش بازتاب دلفان:

مهراب کوه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دلفان

به گزارش بازتاب دلفان: استان لرستان به عنوان بخشی از زاگرس از پتانسیل های کوهنوردی مهمی برخوردار است. این استان با طبیعتی دل انگیز در دامنه های زاگرس و آبشارهای بسیار گردشگران زیادی را بخود میکشاند. در این میان «مهراب کوه» یکی از زیباییهای طبیعت لرستان است که در شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان استان لرستان واقع شده است. این کوه یکی از شاهکارهای نقاش بزرگ طبیعت است که تا بحال حتی برای اهالی استان لرستان و دلفان نیز ناشناخته مانده است.

صخره های سر به فلک کشیده مهراب کوه، زنجیروار به هم پیوسته هستند. این کوه، چون صورت فلکی دو پیکر، از دو نیمه مهراب کوچک و مهراب بزرگ شکل گرفته است، که هر کدام پوشیده از درختان کهنسالی چون گردو، سماق، زالزالک، آلو، انگور، انجیر، سیب و گلابی وحشی هستند.

دلفان را باید سرزمین گنج های پنهان دانست چون هنوز بسیاری از آثار طبیعی و تاریخی این دیار ناشناخته مانده است. سرزمین آبشارهای خروشان، پل های تاریخی، چشمه های جوشان و غارهایی که هر کدام تابلوی زیبای طبیعت را کامل کرده اند هر سال پذیرای گردشگران است.

از شگفتی های این شهرستان کوه شگفت انگیز و پر راز و رمز ‘مهراب’ است که طبیعت زیبای آن از زبردستی نقاش ازل خبر می دهد. این کوه در حوزه جغرافیایی شهرستان دلفان واقع شده و عظمت و تصویر زیبای آن در ادبیات و فرهنگ عامه مردم منطقه آشکارا پیداست، به گونه ای که آنان از این کوه سترگ به عنوان یک کوه پر رمز و راز و افسانه ای یاد می کنند.

مهراب کوه با ارتفاع ۲۴۰۰ متر در ۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع گردیده است. برای رسیدن به دامنه آن باید از روستای های «جواد آباد» و «اناره» عبور کنید، همچنین روستای گردکانه نیز مبدأ کوهنوردان به مهراب کوه است.

مهراب کوه،از دو نیمه مهراب کوچک و مهراب بزرگ شکل گرفته است، که هر کدام پوشیده شده ازدرختان کهنسال سبز قبایی چون گردو، سماق، زالزالک، آلو، انگور ، انجیر ، سیب و گلابی وحشی باغ سیری جان و… است.

در کوه مهراب غارهای زیادی وجود دارد اما بزرگترین آنان غار ‘امان’ است که به زبان محلی آنرا ‘مرامان’ می نامند. مهراب کوه با وجود غارهای تنگ قلا، داله لان، غار باغ سیری جان و ده ها غار کوچک و بزرگ دیگر از ایران باستان جایگاهی برای اختفای گنجینه سلاطین و محلی برای دامداران رهگذری بوده و همواره حافظ جان و مال مردم دره مهرگان بوده است. بسیاری از کسانی که با حاکمان منطقه اختلاف یا در حال مبارزه با شاهان بوده اند، این کوه و غارهای آن محل جولان آنان بود.

همچنین آبشار داله لان که بلندترین آبشار دلفان است نیز در دامنه کوه مهراب واقع شده است. این آبشار که در زبان این دیار به آن داله لانه (به معنی آشیانه عقاب ها) می گویند، با ارتفاع بیش از پنجاه متر زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. مسیر این آبشار برای عبور سخت و صخره ای است و حتما با راهنمای محلی و آشنا به مسیر باید همرا شوید.

در کوه مهراب و نزدیکی آبشار سنگ ها و صخره های ی بزرگی است که در زبان لری به آن ‘تاپو’ می گویند. تاپو محل نگهداری آذوقه مردمان این منطقه و کوچندگان بوده و قدمت آن به هزاره های پیشین و مردم غارنشین می رسد.

مهراب کوه با دره ها و طبیعتی دل انگیز گنج ناشناخته ای برای بسیاری از دوستداران طبیعت است. کوه شکفت انگیز مهراب به همراه آبشارسوله و امامزاده پیرمحمد و تنگه گاوشمار که در میربگ جنوبی واقع شده اند می تواند یکی از قطب های گردشگری لرستان باشد.

زیست جانوری
این کوه دارای حیات وحش غنی است و گونه های جانوری چون گرگ، کفتار، پلنگ، بز کوهی، گراز، خرس، گربه وحشی و پرندگانی همچون عقاب، بلبل، جغد، باز، کبک، بلدرچین، کبوتر وحشی در آن وجود داشت اما اکنون تعداد آنان کاهش یافته است.


اهمیت مهراب کوه از نظر زیست محیطی
۱. وجود درختان خدادادی و خود رو از قبیل گردو، گلابی وحشی، انگور، گیلاس وحشی، سیب، زالزالک، آلو و … که به صورت فراوان وجود دارند.

۲. حیات وحش غنی منطقه که به دلیل بی توجهی مسئولین و شکار بیش از حد مردمان بومی، به مرور به منطقه ای خالی از حیوانات وحشی تبدیل خواهد شد. در حال حاضر حیواناتی از قبیل گرگ، کفتار، پلنگ، بز کوهی، گراز، خرس، گربه وحشی و … در منطقه یافت می شوند. مهراب کوه دارای پرندگانی همچون عقاب، بلبل، جغد، باز، کبک، بلدرچین، کبوتر وحشی و … است.

۳. صعب العبور بودن مهراب کوه باعث شده غیر از افراد بومی کسی نتواند به راحتی در این منطقه به کوهپیمایی بپردازد و این باعث بکر ماندن منطقه شده است.

۴. وجود آبشارهای فراوان در این کوه که به زیبایی آن افزوده است.

مسیر دسترسی
مهراب کوه در ۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع گردیده است. برای رسیدن به دامنه آن باید از روستای های«جواد آباد» و «اناره» عبور کنید. از روستای گردکانه در جنوب غربی شهر نورآباد به مهراب کوه میتوانید دسترسی یابید که مبدأ اکثر کوهنوردان برای سفر به مهراب کوه است. در سمت شمال این روستا، قامت بلند مهراب کوه نمایان است. از روستای گردکانه که حرکت کنید پس از حدود ۴۵ دقیقه کوهپیمایی سنگ های یک قبرستان قدیمی نمایان میشوند. در روی این سنگ ها صحنه هایی از رزم و شکار حیوانات حکاکی شده که قدمت تاریخی منطقه را نشان می دهد.

مناطق گردشگری شهرستان دلفان
از جاذبه های طبیعت زیبای شهرستان دلفان می توان به دامنه های سرسبز کوه های سر به فلک کشیده گرین، چغادزدان، سرکشتی و بزکن، رودخانه های خروشان گیزه رود، رضا ویس و باد آور، دشت های سرسبز خاوه و چواری، سراب های نیاز، دولیسگان، قمش، کل خانی، تیمور و پیردوستی و جنگل های سرسبز جنوب و جنوب غرب دلفان اشاره کرد.

به گزارش بازتاب دلفان به نقل از سفیرافلاک:؛

حضور در انتخابات عمل به یک تکلیف دینی و شرعی/«انتخاب اصلح» توسط مردم مشکلات کشور را برطرف می‌کند

به گزارش بازتاب دلفان به نقل از سفیرافلاک: انتخابات در ایران مظهر مردم‌سالاری دینی است که نقشی تعیین‌کننده در سرنوشت نظام و مردم داشته و از طرفی خنثی‌کننده نقشه‌های دشمنان و عاملی افزایش‌دهنده در برقراری امنیت ملی کشور است.

آرای مردم ازنظر کیفی و کمی اهمیت دارد، به‌نوعی مشارکت حداکثری به‌عنوان کمیت و در نظر گرفتن ویژگی‌های کاندیداها به‌عنوان کیفیت رأی مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

ازاین‌رو مردم یک کشور ضمن حضور آگاهانه و مشارکت حداکثری در پای صندوق‌های رأی، باید در مورد انتخاب خود که می‌تواند چهار الی هشت سال مدیریت یک کشور در تمام زمینه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد تفکر، تحقیق و پژوهش کرده و ویژگی‌های نامزدهای اصلح را مدنظر داشته باشند.

در این راستا پایگاه خبری سفیرافلاک میزگردی با حضور حجت‌الاسلام حبیب حاتمی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه لرستان، حجت‌الاسلام قاسم متقی نیا، امام‌جمعه موقت خرم‌آباد و حجت‌الاسلام جواد صیادی نماینده ولی‌فقیه در سپاه خرم‌آباد انجام داده است که مشروح آن را در زیر می خوانید:

انتخابات یک مسئله مهم سرنوشت‌ساز است

حجت‌الاسلام حبیب حاتمی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه لرستان با اشاره به این‌که انتخابات و انتخاب اصلح یکی از مسائلی است که در جمهوری اسلامی به آن تکیه می‌شود، اظهار داشت: تمامیت ارضی، سنگینی کفه عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور و مهم‌تر از همه‌، ارتقا بینش سیاسی آحاد ملت همه از برکات انقلاب اسلامی است.

وی افزود: نیروی انسانی مستعد و کارآمد یکی از ظرفیت‌های مهم برای کشور در گام دوم انقلاب است هم‌اکنون ایران یک کشور جوان و ۳۶ میلیون نفر در میانه ۱۵ تا ۴۰ سالگی با رتبه‌ دوم جهان در دانش‌آموختگان علوم مهندسی است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه لرستان، عنوان کرد: حدود ۱۴ میلیون نفر از جمعیت جوان ما دارای تحصیلات عالی، محقق و مشغول به کار با آفرینش‌های علمی، فرهنگی و صنعتی هستند، وجود انبوه جوانان باروحیه انقلابی و آماده‌ تلاش و جهاد از مهم‌ترین ظرفیت‌های این کشور است.

وی با اشاره به فرصت‌های مادی کشور، تصریح کرد: کشور ما یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد اما هفت درصد ذخایر معدنی جهان را در اختیار دارد و همه‌ این‌ها اقتضا می‌کند نسبت به حضور در انتخابات برای انتخاب یک شخصی به‌عنوان رئیس‌جمهور که بتواند در سرنوشت تک‌تک ما و جامعه و کشور ما و حتی در کمک به مستضعفان عالم که چشم امید آن‌ها به ایران است به‌عنوان یک رئیس‌جمهور قوی حضور پیدا کند.

حاتمی خاطرنشان کرد: بدون شک انتخابات یک مسئله مهم سرنوشت‌ساز و حیاتی است و اینکه ضمن حضور پررنگ در انتخابات باید توجه کنیم به اینکه یک فردی انتخاب شود که صلاحیت ارتقای رشد اخلاقی، معنوی، مادی، فرهنگی و اقتصادی و همه‌جانبه کشور ایران و استان‌های مختلف را مدنظر داشته باشد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه لرستان با اشاره به وضعیت و برخی مشکلات چندین ساله مردم استان لرستان بیان کرد: هیچ شکی نیست که باید در انتخاب اصلح نهایت دقت را داشته باشیم و با توجه به اینکه انتخاب رئیس‌جمهور و شوراهای شهر و روستا در یک روز اجرا می‌شود نباید از نقش شوراهای شهر و روستا برای آبادانی هر منطقه و هر بخش و ده کوچک غافل شویم.

وی یادآور شد: طبیعتاً نقش انتخاب شورای شهر قوی که ظرفیت‌های شهر را بشناسد و درعین‌حال کمبودها و نقص‌ها را هم بداند، می‌تواند ما را به سمت‌وسوی انتخابی که با پرهیز از قومی و قبیلگی و حرکت به سمت تعهد و تخصص کاندیداها باشد سوق دهد.

حاتمی تأکید کرد: انتخاب قومی قبیله‌ای بر اساس معیار انتخاب فامیلی نمی‌تواند یک انتخاب درست باشد درحالی‌که چه‌بسا متخصصین و متعهدین بهتر و بیشتری در بین کاندیداهای شورای شهر و روستا وجود داشته باشند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه لرستان با اشاره به ظرفیت و پتانسیل استان اذعان داشت: در روایت‌های دینی داریم که اگر منطقه‌ای آب، خاک و هوای مناسب داشته باشد همچنان در بین آن‌ها فقیر باشد کسی را سرزنش نکنند مگر خودشان را، چراکه بالاخره این نشان از کوتاهی مردم آن منطقه است که باوجوداین ظرفیت‌ها بازهم فقیر داشته باشند؛ بنابراین مسئولین و دست‌اندرکاران، برنامه ریزان، تصمیم گیران و تصمیم سازان هر استان بیشترین نقش را در آبادانی آن استان دارند و اینجا نقش شورای شهر و کسانی که نقش تعیین‌کننده‌ای در چیدمان و دکور شهر دارند نمی‌تواند نادیده گرفته شود.

وی گفت: به‌هرحال انتخاب شورای شهر برای داشتن شهری آباد و در شان شهروندان پاک لرستانی اقتضا می‌کند نسبت به انتخابات شورای شهر و روستا نهایت همت و دقت را داشته تا افرادی انتخاب شوند که جز بهترین‌ها باشند.

 مسئول نهاد رهبری در دانشگاه لرستان بیان کرد: انتخاب‌ها در مسیری نباشد که خدایی نکرده بعد از گذشت چهار سال مشکلات و چاله‌چوله‌های شهر باقی‌مانده باشد؛ امیدوارم با انتخاب صحیح مردم در انتخابات شورای شهر و روستاها، واژه فقر از پسوند و پیشوند لرستان حذف شود و دیگر شاهد رتبه‌های فقر و فلاکت در استان ولایی، بافرهنگ اصیل، کهن و ارزشمند مردم لرستان نباشیم.

انتخابات تعیین سرنوشت و عمل کردن به تکالیف دینی است

حجت‌الاسلام قاسم متقی نیا، امام‌جمعه موقت خرم‌آباد با اشاره به این‌که انسان نمی‌تواند نسبت به مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه‌ خود بی‌تفاوت باشد اظهار داشت: انتخابات تعیین سرنوشت و عمل کردن به تکالیف دینی و مسئولیت‌های اجتماعی است، اگر نسبت به حضور در انتخابات و انتخابات صحیح بی‌تفاوت باشیم، ماحصل انتخابات برای ما بی‌تفاوت نخواهد بود.

وی افزود: اگر خود نتیجه انتخابات را رقم نزنیم دیگران برای ما رقم می‌زنند اگر به دنبال انتخاب مطلوب و تعالی رو به رشد نباشیم نه‌تنها در وضعیت فعلی نمی‌مانیم بلکه سقوط و عقب‌گرد خواهیم داشت بنابراین برای زنده ماندن، حرکت، رشد، تعالی، بعد فردی، اجتماعی، خانوادگی شهری، استانی و کشوری نیازمند حضور آگاهانه و مسئولانه، تکلیف مدار و با بصیرت هستیم.

امام‌جمعه موقت خرم‌آباد با اشاره به اینکه اگر در انتخابات شرکت نکنیم نه‌تنها از حق خود استفاده نکرده‌ایم بلکه به تکلیف هم عمل‌نکرده‌ایم، عنوان کرد: انتخابات یک حق و تکلیف است؛ ممکن است فردی با این دید که شرکت در انتخابات حق من است اما من نمی‌خواهم از این حق استفاده کنم وارد شود درحالی‌که از این نکته غافل است که شرکت در انتخابات علاوه بر حق، یک تکلیف مهم است که باید به آن عمل کرد؛ اصل انجام تکلیف دینی، ملی و حق طبیعی که ازنظر دینی، مبانی عقلی، جامعه‌شناختی و روان‌شناختی به آن پرداخته‌شده است.

متقی نیا تصریح کرد: علاوه بر شرکت در انتخابات باید انتخاب ما یک حرکت رو به رشد، تعالی‌بخش و فزاینده در ابعاد رشد اجتماعی، فرهنگی، عمرانی و رشد سیاسی ایجاد کند چراکه اگر انتخاب نکنیم یا بد انتخاب کنیم حداکثر دو گزینه است یا درجا زدن یا سقوط است و این را اداره کردن می‌گویند درحالی‌که ما صرفاً دنبال اداره کردن جامعه یا شهر نیستیم بلکه به دنبال رشد هستیم نه‌فقط اینکه شهر، استان یا کشور اداره شود بلکه باید مردم یک شهر و اجتماع رشد پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: حال این سؤال مطرح است که چگونه انتخاب کنیم؟! پاسخ کوتاه این سؤال انتخاب اصلح است، انتخاب اصلح به چه معناست؟ این سؤال را در سه گزاره می‌توان پاسخ داد، گزاره اول؛ انتخاب اصلح یعنی افرادی که دارای پیشینه فردی، خانوادگی و شغلی پاکیزه‌ای باشند یعنی مؤمن، پاک دست و پاک‌چشم و باتقوا باشند، نه محکومیتی درزمینهٔ مسائل اخلاقی، مالی و غیره داشته باشد.

مدرس حوزه و دانشگاه بیان کرد: برخی فکر می‌کنند اگر کسی محکومیتی درزمینهٔ فساد مالی و اخلاقی نداشته باشد کافی است، درحالی‌که کافی نیست، علاوه بر اینکه محکومیت گذشته وجود نداشته باشد نباید حتی شائبه‌ این مسائل اخلاقی و مالی را داشته باشد.

وی یادآور شد: باید کسی انتخاب شود که با دانش فنی تمام زیرمجموعه‌های شهری آشنا باشد و در یک یا دو مورد دانش فنی و تخصصی شهری دارای سواد و آگاهی فنی باشد. شما نمی‌توانید یک پزشک بسیار پاک، متدین و متعهد را برای شهرداری انتخاب کنید، چون دانش مرتبط را ندارد.

متقی نیا تأکید کرد: برای شورای شهر فردی متناسب با شهر و مدیریت شهری لازم است، برای مجلس نامزدی متناسب با امر قانون‌گذاری برای ریاست جمهوری کاندیدای متناسب با وظایف ذاتی ریاست جمهوری لازم است؛ در گزاره سوم کارآمدی مهم است، شخصی را که می‌خواهیم انتخاب کنیم باید کارآمد باشد.

وی با اشاره به‌ضرورت شناخت مدیر کارآمد اذعان داشت: مدیریت و کارنامه کاندیدا را برای کارآمدی در نظر داشته باشیم؛ چون کسی که خود را در معرض انتخاب قرار می‌دهد باید مورد هجمه سنگین‌ترین افشاگری‌ها قرار بگیرد، اینکه او خود را در معرض این خطر قرار داده است و باید پاسخگو باشد و هیچ نقطه تاریکی نباید در زندگی گذشته او باشد.

 متقی نیا با اشاره به شفافیت در عملکرد مدیریت کاندیدا و نامزدهای انتخابات گفت: پاک بودن، تقوا، پاکیزگی مالی و اخلاقی، شاخص فنی، توانمندی و دانش مرتبط و کارآمدی و توان کاری است که باید نسبت به افراد جمع زد و معدل‌گیری کرد تا ضمن یک انتخاب اصلح، شهری ایده آل بنا شود.

وی اظهار داشت: در انتخاب‌ها باید از بی‌تفاوتی وبی مسئولیتی، نگاه قومی و قبیله‌ای و تبار گرایی و نگاه حداقلی پرهیز کنیم. نتیجه انتخاب‌های قوم‌گرایی ناکارآمدی‌هایی است که جان مردم را به لب رسانده و انتخاب‌های قوم‌گرایی ضمن عدم پاسخگویی، مفید و مؤثر نیستند.

فساد ستیز بودن در انتخاب اصلح مهم است

حجت‌الاسلام جواد صیادی نماینده ولی‌فقیه در سپاه خرم‌آباد با اشاره به اینکه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی مظهر اقتدار و بالندگی یک ملت است عنوان کرد: باید سکان اقتدار به فردی که خداباور و از ایمان بالایی برخوردار باشد سپرده شود به جهت اینکه افراد ضعیف نفس و ضعیف الایمان نمی‌توانند خواسته‌های یک ملت را به منصه ظهور برسانند.

وی افزود: در این برهه از زمان که بیشتر قشر ضعیف جامعه درگیر مشکلات معیشتی هستند باید انتخاب اصلح را در نظر گرفت و مردم را بااهمیت انتخاب درست آگاه کرد.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه خرم‌آباد بیان کرد: برخی انتخاب‌های نادرست، هشت سال است که روح و روان مردم را آزرده است، در انتخاب بین افرادی که بار دیگر وارد عرصه رقابت انتخابات ۱۴۰۰ شده‌اند باید دقت کرد. حامیان افرادی که از زیر بار وظیفه اصلی خود که همان خدمت به مردم و رفع مشکلات بود شانه خالی کردند و آب خوردن را هم به برجام گره زدند و توانمندی‌ها و ظرفیت داخل را ندیدند.

صیادی خاطرنشان کرد: فساد ستیز بودن در انتخاب اصلح مهم است، کسانی که نزدیک‌ترین افرادشان آلوده به فساد و رانت بوده و چشم طمع به بیت‌المال داشته و آن دارایی خود به‌حساب می‌آورند نمی‌تواند داعیه‌ی مبارزه با فساد را داشته باشند و خدمتگزار مردم باشند.

انتهای پیام/

به گزارش بازتاب دلفان:

چشمه آبگرم دلفان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دلفان

به گزارش بازتاب دلفان، چشمه آبگرم دلفان در استان لرستان به عنوان یک جاذبه گردشگری سلامت و درمان، همچون الماسی در دامنه‌های رشته کوه زاگرس می‌درخشد. چشمه دلفان در۶۰ کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین ۲ رشته کوه «گله» و «سفیدکوه» در زاگرس و در محل تلاقی ۳ رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است. این جاذبه طبیعی به عنوان یک مکان در حوزه گردشگری درمانی، همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و دوستدار طبیعت است.

وجود چشمه زیبای طبیعی آبگرم دلفان در این منطقه سرسبز با چشم‌انداز زیبای رشته کوه زاگرس به نحوی زیبا چشم هر بیننده را نوازش می‌دهد و دل هر نظاره‌گر را آرام می‌کند. دکتر «محمد معین» در کتاب فارسی خود از این منطقه به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و تنگه‌های ایران یاد کرده است. چشمه آبگرم دلفان با آبدهی ۳۰ لیتر در ثانیه و دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد از دامنه کوه گله از اعماق زمین می‌جوشد و توسط اهالی این منطقه یک حوضچه کوچک سیمانی برای استفاده از آن احداث شده است.

به گفته کارشناسان بهداشتی و میراث فرهنگی، این چشمه طبیعی به لحاظ داشتن مواد معدنی در التیام دردهای مزمن موثر است و بسیاری از بیماران برای درمان با استفاده از این چشمه معدنی به این منطقه سفر می‌کنند. چشمه دلفان با غلظتی بیش از ۷۰۰ میلی گرم در لیتر و ترکیبات سولفات کلسیم، گوگرد، سولفور، دی کربنات منیزیم در درمان بیماری‌های مفصلی عفونی و امراض جلدی اثربخش است. این گوهر کم‌نظیر غرب کشور، با وجود تمامی جاذبه‌ها و ویژگی‌های گردشگری و درمانی خود همچنان در این منطقه ناشناخته مانده است.

به گزارش بازتاب دلفانبه نقل از سفیرافلاک:

تفکر انقلابی «امیدآفرینی» را به جامعه تزریق می‌کند

به گزارش بازتاب دلفان به نقل از سفیرافلاک: مرتضی شیخی درزمینهٔ مشارکت آگاهانه در انتخابات، اظهار داشت: امسال مهم‌ترین رویدادی که پیش روی داریم، فعالیت انتخاباتی ریاست جمهوری است که بازار آن اوج گرفته و شاهد ورود چهره‌های سیاسی به میدان رقابت انتخاباتی بودیم.

وی افزود: نباید از فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری غافل بود که با توجه به حساسیت موضوع ریاست جمهوری فرمودند ریاست جمهوری از همه مدیریت‌های کشور پرمشغله‌تر و پرمسئولیت‌تر است، تمام امکانات کشور در اختیار رئیس‌جمهور می‌باشد، تمام سیستم اجرایی کشور با بودجه‌های کلان در اختیار رئیس‌جمهور است.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل عنوان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر کشور و مشکلات اقتصادی و سیستم مدیریتی دولت کنونی به‌عنوان دلسوزان و نیروهای انقلاب وظیفه‌داریم ضمن روشنگری و تحلیل درست، بیان حقایق کرده و تلاش کنیم برای حضور حداکثری و همه‌جانبه عموم مردم در پای صندوق‌های رأی، برخلاف میل باطنی دشمنان داخلی و خارجی که این روزها فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: فردی اصلح، انقلابی، دلسوز و پرتلاش باید انتخاب شود چراکه حضور مردم در پای صندوق‌های رأی هم حق است و هم تکلیف؛ تکلیفی که شهدا بر گردن ما گذاشته‌اند.

شیخی گفت: اهمیت انتخابات و ترسیم وضعیت امروز کشور به‌خصوص جنگ تمام‌عیار اقتصادی با چاشنی سوء مدیریت و حال بیمار اقتصاد مواجه است.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل بیان کرد: مردم بایستی با نگاه به گذشته حرکت کنند و آن را فراموش نکنند، چراکه گذشته و عملکرد مسئولین به خصوص در طول ۸ سال گذشته حقایق را به مانشان می‌دهد که مدیریت وضعیت کنونی کشور در دست چه کسانی بوده و ما با چه نگاهی در کشور مواجه هستیم که آیا مدیریت کشور در دست افراد انقلابی بود یا غیرانقلابی نگاه انقلابی چیست و نگاه غیرانقلابی چیست.

وی یادآور شد: بدون شک مدیریت کشور در دست نگاه غیرانقلابی بوده است که متعلق به غرب پرستان و غرب اندیشان، عاشقان نیویورک، دلدادگان پاریس، دوستداران لندن، دو تابعیتی‌ها و آن‌هایی که می‌گویند در کشور مشکلات بسیاری داریم و قابل‌حل نیست، دچار بن‌بست هستیم! نمی‌شود، نمی‌توانیم، باید با کدخدا یعنی آمریکا بنشینیم و حل کنیم و راهش سازش و مذاکره است همان‌طوری که در طول ۸ سال عمر این دولت نتایج مذاکرات را همه دیده‌ایم.

شیخی گفت: نگاه انقلابی که متعلق به نگاه امامین انقلاب و نگاه شهدا است می‌گویند اگر در کشور مشکل، مسئله، نگرانی، دغدغه داریم حاصل عملکرد همین تفکر غیرانقلابی و غرب‌گرا است که این تعابیر را گفتند: «امضای کری تضمین است، برجام را خدا آورد و آفتاب تابان است، آن‌چنان شوری ایجاد می‌کنیم که مردم به این ۴۵ هزارتومان نیازمند نباشند.»

 تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل اظهار کرد: نگاه انقلابی می‌گوید مسائل کشور راه‌حل دارد آن‌هم با روحیه انقلابی و جهادی و ازخودگذشتگی، این افراد غرب‌گرا هستند که در انسدادند و القای ناامیدی می‌کند و با گرو گرفتن سفره و معیشت مردم آن‌ها را نسبت به انقلاب دل‌شکسته می‌نمایند.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک نگاه انقلابی، نگاه ما می‌توانیم است، نگاه امیدآفرینی و یاس شکنی و در جهت تحقق فرامین امام راحل حرکت می‌کنند که می‌فرمودند: «می‌شود، پس می‌توانیم.»

شیخی گفت: تمام تلاش دولت غرب از سال ۹۲ تا ۹۴ دویدن دنبال کدخدا و از سال ۹۵ تا ۹۷ گفتند امضای کری تضمین است، از سال ۹۸ تا ۹۹ گفتند دنبال تغییر کدخداست که از برجام خارج شد و در شش ماه پایانی همه هم دغدغه مذاکرات و سازش دارند که نتیجه این تفکرات تعطیلی منابع، به‌هم‌ریختگی اقتصادی، افزایش خوی اشرافیت و تجمل‌گرایی، فساد، گرانی وزندگی ناآرام و پرتلاطم و فاصله طبقاتی و کوچک شدن سفره مردم و گرو گرفتن معیشت مردم که نه‌تنها خوردن گوشت بلکه خوردن مرغ و تخم‌مرغ آن‌هم با صف‌های طولانی دست‌نیافتنی شد.

انتهای پیام/

به گزارش بازتاب دلفان:

روستای سرمرنگ یکی از جاذبه های گردشگری دلفان

به گزارش بازتاب دلفان روستای سرمرنگ ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است.روستای نمونه گردشگری سرمرنگ شهرستان دلفان در دهستان میربگ جنوبی و ۵۵ کیلومتری جنوب غربی شهر نورآباد و شمال استان لرستان واقع شده است.این روستا در دهستان میریگ جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۳، جمعیت آن ۲۰۲ نفر (۴۶خانوار) بوده‌است.

شغل اکثر ساکنین این روستا کشاورزی و دامداری است.روستای سرمرنگ به سبب وجود طبیعت بکر، آبشار سوله، تپه باستانی، درختان کهنسال و معماری منحصر بفرد آن به عنوان روستای گردشگری نمونه انتخاب شده است.

معماری روستا

معماری واحدهای مسکونی این روستا دارای بافتی سنگی ، منسجم و همگن است که قدمت برخی از منازل آن به یک قرن هم می رسد. واحدهای مسکونی روستای سرمرنگ طبقاتی است و نظیر این معماری در دیگر روستاهای شهرستان دلفان مشاهده نمی شود و این موضوع زیبایی خاصی به روستا بخشیده است.

جاذبه های گردشگری

از ویژگی های روستای سرمرنگ وجود آبشار سوله در ۲ کیلوکتری غرب این روستاست که به سبب ویژگی های ژئوتوریستی، اکوتوریستی از جاذبه های طبیعی این روستا به شمار می رود.این آبشار در ارتفاع یکهزار و ۵۰ متری از سطح دریا واقع شده که به صورت پلکانی از شکاف دره ای طولانی از کوه شاه آبدلان سرازیر می شود.
در کنار آب روان این آبشار پوشش گیاهی و انواع درختان جنگلی از جمله بلوط، گلابی وحشی، مو، زالزالک نیز وجود دارد.

هم چنین سالانه حدود ۵۰ هزار نفر برای زیارت امامزاده پیرمحمد به این روستا مراجعه می کنند.
به سبب قرار گرفتن این روستا در مسیر ارتباطی امامزاده پیر محمد(ع) و مجاورت با کوه مهراب زائران خسته از جاده سخت گذر و طاقت فرسایی مسیر می توانند محل مناسبی برای رفع خستگی ها داشته باشند.


مهراب کوه ،کوهی با ارتفاع ۲۴۰۰ متر می باشد که با وجود غارهای تنگ قلا، داله لان، غار باغ سیری جان و ده‌ها غار کوچک و بزرگ دیگر از ایران باستان جایگاهی برای اختفای گنجینه سلاطین و هم چنین محلی برای دامداران رهگذری بوده و همواره حافظ جان و مال مردم دره مهرگان بوده‌است. این کوه افسانه ای می‌تواند مقصد گردشگران بساری باش.ننکته جاالب درباره آن این است که در گذشته این کوه را طلسم شده بشمار می آوردند به دلیل اینکه این کوه بیش از ۷۰ دره و تنگه شبیه به هم دارد.

طبق گفته های اهالی روستا ساکنان این روستا همه از سادات و از نسل امام چهارم امام سجاد(ع) ابن امام حسین (ع) می باشند که دارای شجره نامه ای معتبر هستند.قرار است یک خانه بوم گردی در این روستا احداث شود تا حداقل امکانات گردشگری در این روستا فراهم گردد. حدود یک میلیارد ریال برای اجرای این طرح پیش بینی شده که در قالب آن چند سوئیت با الگوگیری از معماری و بافت روستا احداث می شود.

فرمانده سپاه ناحیه دلفان:

پیام تبریک فرمانده سپاه ناحیه دلفان به مناسبت فرا رسیدن سال نو

به گزارش بازتاب دلفان، سرهنگ پاسدار علی دالوند فرمانده سپاه ناحیه دلفان به مناسبت فرارسیدن سال نو پیامی به شرح زیر صادر کرد.

بسم الله الرحمن الرحیم
قال ‏الصادق: ما مِن یَوم نیروز الا وَ نحنُ نَتَوقَّعُ فیه الفرج لانَّه مِن ایامِنا و ایاِم شیعتنا

«هر روزِ نوروز ما منتظر فرج آل ‏محمد (ص) هستیم، زیرا نوروز از روزهاى ما و شیعیان ما است.»

بهاران از دیرباز، وعده گذر از دشواری‌ها و روی‌آوردن به شادکامی و شادروزی‌هاست. فرصت اندیشیدن و شکرانه به جای آوردن و طلب رزق و برکت از درگاه ربوبی، و مجال مواسات و دست یکدیگر را برادرانه گرفتن. در این فرصت شادکامی اما علاوه بر شکر نعمت ارزنده ولایت، شکر دو نعمت مغفول «امنیت» و «سلامت» را هم باید به جای آورد و بانیانش را ستود؛ مجاهدان عرصه دفاع از سرزمین و جغرافیای پر افتخار ایران اسلامی و عزیزان مدافع سلامت که امسال را هم در سنگر خدمت به ملت عزیز طی می‌کنند،جان به میدان آورده و خالصانه و بی‌دریغ از راحت خود و نزدیکانشان برای تکلیف و آرمان بلندشان می‌گذرند.

اینجانب برخود لازم می‌دانم ضمن تبریک سال نو، از تلاش‌ها و فداکاری‌های پاسداران و بسیجیان عزیز تشکر و قدردانی نموده و توفیقات روز افزون را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

در پایان لازم است عید بهاران را محضر بزرگ بسیجی عالم رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، بسیجیان همیشه در صحنه و بی ادعا و همه شما مردمان شریف شهرستان دلفان تبریک عرض نمایم و امیدوارم سال ۱۴۰۰ مزین به سال تولید و پشتیبانی ورفع موانع، سالی سرشار از موفقیت و سربلندی برای مردم عزیز بوده و احسن حال برای همگان تقدیر شود.
ان شاءالله
سرهنگ پاسدار علی دالوند
فرمانده سپاه ناحیه دلفان

فرمانده سپاه ناحیه دلفان

اعزام اکیپ های بهداشتی درمانی به مناطق محروم شهرستان دلفان+عکس

سرهنگ پاسدار علی دالوند در گفت و گو با خبرنگار بازتاب دلفان افزود: این گروهها توسط سپاه ناحیه دلفان، و باهمکاری بسیج جامعه پزشکی در قالب طرح “شهید رهنمون” به مناطق محروم دهستان میربگ جنوبی شهرستان دلفان اعزام شدند.

وی افزود: تیم‌های پزشکی به ساکنان روستای گنج دره و دیگر روستاهای اطراف خدمات رایگان ارایه کردند.

فرمانده سپاه ناحیه دلفان با بیان اینکه در این راستا ۷۰ پک بهداشتی میان روستاییان و عشایر توزیع شد اظهار داشت: تیم پزشکی در مجموع خدمات سه عدد آزمایش رپید تست کرونا آموزش بیماریهای منتقله از اب و توزیع قرص کلر برای برای ۵۴ خانوار ساکن جهت سالم سازی آب، تزریقات و پانسمان، غربالگری اولیه بیماری‌های مختلف مانند فشار خون و قند خون را به اهالی این روستا ارایه کردند.

دالوند توجه نظام به حفظ سلامت و افزایش دسترسی به خدماتی بهداشتی و درمانی را از برکات نظام جمهوری اسلامی برشمرد و افزود: اکیپ های جامعه پزشکی بسیج به صورت دوره ای برای سرکشی و معاینه رایگان روستاییان و عشایر در دورترین مناطق همواره اعزام می شوند.

دهستان میربگ جنوبی یکی از دهستان های کمتر توسعه یافته ودر جنوب غربی نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع شده است.


فرمانده سپاه ناحیه دلفان:

توزیع ۱۶۰۰ بسته معیشتی به مناسبت دهه فجر در شهرستان دلفان+تصاویر

سرهنگ پاسدار علی دالوند در گفتگو با خبرنگار بازتاب دلفان اعلام کرد که به مناسبت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ۱۶۰۰ بسته معیشتی بین نیازمندان شناسایی شده در شهرستان دلفان توزیع شده است.

وی ادامه داد: با وجود ثمرات و برکات توجه و خدمات رسانی به نیازمندان و محرومان در چهل دومین سال انقلاب اسلامی جهاد همه جانبه برای محو محرومیت از جامعه و خدمت صادقانه به ولی نعمتان این انقلاب عزمی جدی و راسخ توسط همه نهادها را می‌طلبد.

دالوند با اشاره به برگزاری رزمایش کمک‌های مومنانه افزود: دهمین مرحله کمک‌های مومنانه شهرستان دلفان امروز با توزیع ۱۶۰۰ بسته غذایی به ارزشهر بسته ۳۵۰ هزارتومان انجام خواهد شد.

فرمانده سپاه ناحیه دلفان در انتها خاطر نشان کرد: امروز شاهد حرکت‌های جهادی بسیجیان در سرتاسر کشور هستیم و این حرکت‌ها تا قطع زنجیره ویروس کرونا در کشور ادامه خواهد یافت

فرمانده سپاه ناحیه دلفان:

رزمایش گروه جهادی دامپزشکی بسیج ناحیه دلفان به مناسبت دهه مبارک فجر

سرهنگ پاسدار علی دالوند در گفتگو با خبرنگار بازتاب دلفان گفت: این رزمایش با هدف پایش و معاینه سلامت و بهداشت دام ها و افزایش تولید محصولات دامی در سال جهش تولید در مناطق محروم این شهرستان آغاز شده است.

وی اظهار داشت: در این رزمایش ۲ گروه جهادی با همکاری بسیج مهندسی کشاورزی، منابع طبیعی و اکیپ دامپزشکی شهرستان دلفان در روستاهای محروم منطقه اولادقباد (پاچال، چشمه گشه ، چشمه درویش و…) و دهستان میربگ این شهرستان برای معاینه رایگان دام های سبک مستقر شدند.

وی بیان کرد: گروه جهادی تخصصی کشاورزی و دامپزشکی ظرفیت مناسبی در پایش سلامت و معاینه رایگان دام‌های سبک در مناطق محروم است از این رو گروه‌های جهادی را ساختارمند و با ضابطه بیشتری به کارگیری می‌کنیم.

فرمانده سپاه ناحیه دلفان گفت: خدمت رسانی گروه‌های جهادی که تعداد ۲۵ مورد معاینه دام سبک توسط دکتر دامپزشک انجام شد و همچنین توزیع ۶۰ برگ بروشور و تراکت مربوط به بیماریهای مشترک بین انسان و دام و دستورالعمل های رعایت و مبارزه با ویروس کرونا در حیوانات بین دامداران عزیز این مناطق توزیع گردید در همین راستا در روستاهای دهستان میربگ جنوبی (نظرآباد، گرگعلی نوروز، نوروزاباد) تعداد ۳۰۰۰ راس دام سبک بر علیه بیماری مشترک تب مالت و ۵۰ قلاده سگ گله بر علیه بیماری مشترک و خطرناک هاری واکسینه گردیدند.