رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹
  • کد خبر : ۱۲۶۹
  • چاپ خبر : کشف اولین آجرهای منقوش جهان نام تپه باباجان دلفان را جهانی کرده است
باستانشناسی

کشف اولین آجرهای منقوش جهان نام تپه باباجان دلفان را جهانی کرده است

شهرستان دلفان با داشتن حدود ۴۵ تپه باستانی و غارهای باستانی متعلق به دوران پیش‌ازتاریخ به دیار تپه‌های باستانی لرستان مشهور است. این ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ با ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا در میان کوه‌های سر به فلک کشیده مهراب و گرین در حلقه رشته‌کوه‌های زاگرس‌ واقع‌شده که این رشته‌کوه‌ها سرچشمه ده‌ها چشمه، رودخانه و آبشار […]

شهرستان دلفان با داشتن حدود ۴۵ تپه باستانی و غارهای باستانی متعلق به دوران پیش‌ازتاریخ به دیار تپه‌های باستانی لرستان مشهور است.

این ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ با ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا در میان کوه‌های سر به فلک کشیده مهراب و گرین در حلقه رشته‌کوه‌های زاگرس‌ واقع‌شده که این رشته‌کوه‌ها سرچشمه ده‌ها چشمه، رودخانه و آبشار زیبا و طبیعی در این منطقه است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان می‌توان به کوهستان‌های س‍رس‍ب‍ز، چ‍ش‍م‍ه‌‌های طب‍ی‍‍ع‍‍ی‌ و پ‍ر‌آب و گ‍ون‍ه‌‌های مختلف و متنوع گ‍ی‍‍ا‌ه‍‍ی‌ اشاره کرد که هریک چشم‌انداز زیبا و جذابی را به شهرستان دلفان بخشیده است.

کشف قدیمی ترین آجرهای منقوش جهان در تپه باباجان دلفان؛ نام این دیار را در محافل علمی و دانشگاهی جهانی کرده است، این آجرها در جریان کاوش خانم گاف مید از دانشگاه لندن در دهه ۴۰ ، ازاتاقی موسوم به اتاق نقاشی درتپه شرقی محوطه باستانی باباجان در شهرستان دلفان، کشف شده است .

نمونه های از قدیمی ترین آجرهای منقوش زینت بخش موزه های بزرگ دنیا از جمله موزه اشمولین است. اخیرا دونمونه از آجرهای منقوش کشف شده درتپه باباجان ترمیم و در تالار شماره ۵ موزه ایران باستان به تماشا گذاشته شده تا نام کهن دیار دلفان با افتخار در این موزه بدرخشد

اخبار مرتبط