رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۶
  • کد خبر : ۲۳۵۷
  • چاپ خبر : ۳۰ هزار راس دام سنگین در دلفان واکسینه شد
مدیر دامپزشکی دلفان:

۳۰ هزار راس دام سنگین در دلفان واکسینه شد

مدیر دامپزشکی دلفان گفت: ۳۰ هزار راس دام سنگین در این شهرستان علیه بیماری واگیر تب برفکی واکسینه شد.

علی کریمی پور در گفتگو با خبرگار بازتاب دلفان اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری تب برفکی در مناطقی از کشور، اداره کل دامپزشکی لرستان خرید واکسن برای جمعیت دام سنگین (گاو و گوساله ) شهرستان دلفان را در دستور کار قرار داد.

وی اظهار داشت: باتوجه به خسارات اقتصادی جبران ناپذیر شیوع تب برفکی برای دامداران، جلوگیری از نقل و انتقال دام همزمان با اجرای طرح‌ های واکسیناسیون و ضدعفونی دامدارای تاثیر بسزایی در پیشگیری از این بیماری دارد.

کریمی پور تصریح کرد: تزریق واکسن تب برفکی برای دام‌های سنگین ۲ نوبت در سال و برای دام‌های سبک یک نوبت ضروری است که از دامداران انتظار می رود با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه فاصله گذاری اجتماعی با نیروهای دامپزشکی همکاری کنند.

وی تاکید کرد: کارشناسان شبکه دامپزشکی دلفان آماده ارائه آموزش‌های لازم به دامپروران شهرستان هستند و مشاوره های رایگان در این اداره انجام می شود.

بی‌حالی، ریزش بزاق دهان، لنگش و وجود زخم‌های تاول‌دار در داخل دهان، شکاف بین سم و تب از علامت‌های بیماری تب برفکی است که این عوامل سبب کاهش شدید تولید شیر و سایر تولیدات دامی، لاغری دام و سقط در آن‌ها می‌شود.

چهار میلیون و ۸۰۰ هزار واحد دامی در استان وجود دارد و ۵۲۰ واحد صنعتی پروار بندی بره و گوساله با ظرفیت هر دوره ۱۵۰ هزار راس در این راستا فعالیت دارند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط