رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۶
  • کد خبر : ۲۸۷۰
  • چاپ خبر : روستای سرمرنگ یکی از جاذبه های گردشگری دلفان
به گزارش بازتاب دلفان:

روستای سرمرنگ یکی از جاذبه های گردشگری دلفان

سرمرنگ ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است

به گزارش بازتاب دلفان روستای سرمرنگ ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است.روستای نمونه گردشگری سرمرنگ شهرستان دلفان در دهستان میربگ جنوبی و ۵۵ کیلومتری جنوب غربی شهر نورآباد و شمال استان لرستان واقع شده است.این روستا در دهستان میریگ جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۳، جمعیت آن ۲۰۲ نفر (۴۶خانوار) بوده‌است.

شغل اکثر ساکنین این روستا کشاورزی و دامداری است.روستای سرمرنگ به سبب وجود طبیعت بکر، آبشار سوله، تپه باستانی، درختان کهنسال و معماری منحصر بفرد آن به عنوان روستای گردشگری نمونه انتخاب شده است.

معماری روستا

معماری واحدهای مسکونی این روستا دارای بافتی سنگی ، منسجم و همگن است که قدمت برخی از منازل آن به یک قرن هم می رسد. واحدهای مسکونی روستای سرمرنگ طبقاتی است و نظیر این معماری در دیگر روستاهای شهرستان دلفان مشاهده نمی شود و این موضوع زیبایی خاصی به روستا بخشیده است.

جاذبه های گردشگری

از ویژگی های روستای سرمرنگ وجود آبشار سوله در ۲ کیلوکتری غرب این روستاست که به سبب ویژگی های ژئوتوریستی، اکوتوریستی از جاذبه های طبیعی این روستا به شمار می رود.این آبشار در ارتفاع یکهزار و ۵۰ متری از سطح دریا واقع شده که به صورت پلکانی از شکاف دره ای طولانی از کوه شاه آبدلان سرازیر می شود.
در کنار آب روان این آبشار پوشش گیاهی و انواع درختان جنگلی از جمله بلوط، گلابی وحشی، مو، زالزالک نیز وجود دارد.

هم چنین سالانه حدود ۵۰ هزار نفر برای زیارت امامزاده پیرمحمد به این روستا مراجعه می کنند.
به سبب قرار گرفتن این روستا در مسیر ارتباطی امامزاده پیر محمد(ع) و مجاورت با کوه مهراب زائران خسته از جاده سخت گذر و طاقت فرسایی مسیر می توانند محل مناسبی برای رفع خستگی ها داشته باشند.


مهراب کوه ،کوهی با ارتفاع ۲۴۰۰ متر می باشد که با وجود غارهای تنگ قلا، داله لان، غار باغ سیری جان و ده‌ها غار کوچک و بزرگ دیگر از ایران باستان جایگاهی برای اختفای گنجینه سلاطین و هم چنین محلی برای دامداران رهگذری بوده و همواره حافظ جان و مال مردم دره مهرگان بوده‌است. این کوه افسانه ای می‌تواند مقصد گردشگران بساری باش.ننکته جاالب درباره آن این است که در گذشته این کوه را طلسم شده بشمار می آوردند به دلیل اینکه این کوه بیش از ۷۰ دره و تنگه شبیه به هم دارد.

طبق گفته های اهالی روستا ساکنان این روستا همه از سادات و از نسل امام چهارم امام سجاد(ع) ابن امام حسین (ع) می باشند که دارای شجره نامه ای معتبر هستند.قرار است یک خانه بوم گردی در این روستا احداث شود تا حداقل امکانات گردشگری در این روستا فراهم گردد. حدود یک میلیارد ریال برای اجرای این طرح پیش بینی شده که در قالب آن چند سوئیت با الگوگیری از معماری و بافت روستا احداث می شود.

اخبار مرتبط