رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
  • کد خبر : ۲۸۸۶
  • چاپ خبر : مهراب کوه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دلفان
به گزارش بازتاب دلفان:

مهراب کوه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دلفان

«مهراب کوه» یکی از زیباییهای طبیعت لرستان است که در شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان استان لرستان واقع شده است.

به گزارش بازتاب دلفان: استان لرستان به عنوان بخشی از زاگرس از پتانسیل های کوهنوردی مهمی برخوردار است. این استان با طبیعتی دل انگیز در دامنه های زاگرس و آبشارهای بسیار گردشگران زیادی را بخود میکشاند. در این میان «مهراب کوه» یکی از زیباییهای طبیعت لرستان است که در شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان استان لرستان واقع شده است. این کوه یکی از شاهکارهای نقاش بزرگ طبیعت است که تا بحال حتی برای اهالی استان لرستان و دلفان نیز ناشناخته مانده است.

صخره های سر به فلک کشیده مهراب کوه، زنجیروار به هم پیوسته هستند. این کوه، چون صورت فلکی دو پیکر، از دو نیمه مهراب کوچک و مهراب بزرگ شکل گرفته است، که هر کدام پوشیده از درختان کهنسالی چون گردو، سماق، زالزالک، آلو، انگور، انجیر، سیب و گلابی وحشی هستند.

دلفان را باید سرزمین گنج های پنهان دانست چون هنوز بسیاری از آثار طبیعی و تاریخی این دیار ناشناخته مانده است. سرزمین آبشارهای خروشان، پل های تاریخی، چشمه های جوشان و غارهایی که هر کدام تابلوی زیبای طبیعت را کامل کرده اند هر سال پذیرای گردشگران است.

از شگفتی های این شهرستان کوه شگفت انگیز و پر راز و رمز ‘مهراب’ است که طبیعت زیبای آن از زبردستی نقاش ازل خبر می دهد. این کوه در حوزه جغرافیایی شهرستان دلفان واقع شده و عظمت و تصویر زیبای آن در ادبیات و فرهنگ عامه مردم منطقه آشکارا پیداست، به گونه ای که آنان از این کوه سترگ به عنوان یک کوه پر رمز و راز و افسانه ای یاد می کنند.

مهراب کوه با ارتفاع ۲۴۰۰ متر در ۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع گردیده است. برای رسیدن به دامنه آن باید از روستای های «جواد آباد» و «اناره» عبور کنید، همچنین روستای گردکانه نیز مبدأ کوهنوردان به مهراب کوه است.

مهراب کوه،از دو نیمه مهراب کوچک و مهراب بزرگ شکل گرفته است، که هر کدام پوشیده شده ازدرختان کهنسال سبز قبایی چون گردو، سماق، زالزالک، آلو، انگور ، انجیر ، سیب و گلابی وحشی باغ سیری جان و… است.

در کوه مهراب غارهای زیادی وجود دارد اما بزرگترین آنان غار ‘امان’ است که به زبان محلی آنرا ‘مرامان’ می نامند. مهراب کوه با وجود غارهای تنگ قلا، داله لان، غار باغ سیری جان و ده ها غار کوچک و بزرگ دیگر از ایران باستان جایگاهی برای اختفای گنجینه سلاطین و محلی برای دامداران رهگذری بوده و همواره حافظ جان و مال مردم دره مهرگان بوده است. بسیاری از کسانی که با حاکمان منطقه اختلاف یا در حال مبارزه با شاهان بوده اند، این کوه و غارهای آن محل جولان آنان بود.

همچنین آبشار داله لان که بلندترین آبشار دلفان است نیز در دامنه کوه مهراب واقع شده است. این آبشار که در زبان این دیار به آن داله لانه (به معنی آشیانه عقاب ها) می گویند، با ارتفاع بیش از پنجاه متر زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. مسیر این آبشار برای عبور سخت و صخره ای است و حتما با راهنمای محلی و آشنا به مسیر باید همرا شوید.

در کوه مهراب و نزدیکی آبشار سنگ ها و صخره های ی بزرگی است که در زبان لری به آن ‘تاپو’ می گویند. تاپو محل نگهداری آذوقه مردمان این منطقه و کوچندگان بوده و قدمت آن به هزاره های پیشین و مردم غارنشین می رسد.

مهراب کوه با دره ها و طبیعتی دل انگیز گنج ناشناخته ای برای بسیاری از دوستداران طبیعت است. کوه شکفت انگیز مهراب به همراه آبشارسوله و امامزاده پیرمحمد و تنگه گاوشمار که در میربگ جنوبی واقع شده اند می تواند یکی از قطب های گردشگری لرستان باشد.

زیست جانوری
این کوه دارای حیات وحش غنی است و گونه های جانوری چون گرگ، کفتار، پلنگ، بز کوهی، گراز، خرس، گربه وحشی و پرندگانی همچون عقاب، بلبل، جغد، باز، کبک، بلدرچین، کبوتر وحشی در آن وجود داشت اما اکنون تعداد آنان کاهش یافته است.


اهمیت مهراب کوه از نظر زیست محیطی
۱. وجود درختان خدادادی و خود رو از قبیل گردو، گلابی وحشی، انگور، گیلاس وحشی، سیب، زالزالک، آلو و … که به صورت فراوان وجود دارند.

۲. حیات وحش غنی منطقه که به دلیل بی توجهی مسئولین و شکار بیش از حد مردمان بومی، به مرور به منطقه ای خالی از حیوانات وحشی تبدیل خواهد شد. در حال حاضر حیواناتی از قبیل گرگ، کفتار، پلنگ، بز کوهی، گراز، خرس، گربه وحشی و … در منطقه یافت می شوند. مهراب کوه دارای پرندگانی همچون عقاب، بلبل، جغد، باز، کبک، بلدرچین، کبوتر وحشی و … است.

۳. صعب العبور بودن مهراب کوه باعث شده غیر از افراد بومی کسی نتواند به راحتی در این منطقه به کوهپیمایی بپردازد و این باعث بکر ماندن منطقه شده است.

۴. وجود آبشارهای فراوان در این کوه که به زیبایی آن افزوده است.

مسیر دسترسی
مهراب کوه در ۵۴ کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع گردیده است. برای رسیدن به دامنه آن باید از روستای های«جواد آباد» و «اناره» عبور کنید. از روستای گردکانه در جنوب غربی شهر نورآباد به مهراب کوه میتوانید دسترسی یابید که مبدأ اکثر کوهنوردان برای سفر به مهراب کوه است. در سمت شمال این روستا، قامت بلند مهراب کوه نمایان است. از روستای گردکانه که حرکت کنید پس از حدود ۴۵ دقیقه کوهپیمایی سنگ های یک قبرستان قدیمی نمایان میشوند. در روی این سنگ ها صحنه هایی از رزم و شکار حیوانات حکاکی شده که قدمت تاریخی منطقه را نشان می دهد.

مناطق گردشگری شهرستان دلفان
از جاذبه های طبیعت زیبای شهرستان دلفان می توان به دامنه های سرسبز کوه های سر به فلک کشیده گرین، چغادزدان، سرکشتی و بزکن، رودخانه های خروشان گیزه رود، رضا ویس و باد آور، دشت های سرسبز خاوه و چواری، سراب های نیاز، دولیسگان، قمش، کل خانی، تیمور و پیردوستی و جنگل های سرسبز جنوب و جنوب غرب دلفان اشاره کرد.

اخبار مرتبط