رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
  • کد خبر : ۳۶۵۴
  • چاپ خبر : جهاد سازندگی را احیا میکنیم
یادداشت؛

جهاد سازندگی را احیا میکنیم

نظری نوشت: این مطلب مهم را ریاست محترم جمهوری در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح نمودند.

به گزارش بازتاب دلفان،علی محمد نظری نوشت -جهاد سازندگی در دوران کوتاه خود علاوه بر ایجاد یک نهضت بزرگ کار و تلاش بخصوص در مناطق محروم و روستایی ، پا به پای رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس حماسه آفریدند.

در آن زمان هرمنطقه عملیاتی به جهاد سازندگی یک یا چند استان با خط وحد مشخص تحویل داده شده بود تا شرایط پشتیبانی از رزمندگان را فراهم آورند. عنوان سنگر سازان بی سنگر یک لقب مشترک بین جهادگران و واحدهای مهندسی رزمی بود که در اولین لحظات هر عملیات پس از استقرار رزمندگان اسلام اقدام به زدن خاکریز و سنگر می کردند در حالیکه خود هیچ گونه محافظی نداشتند.

در داخل کشور هم علی رغم جنگ تحمیلی هیچ شهری نبود که شاهد فعالیت جهاد سازندگی نباشد و بسیاری از روستا های آباد امروز مرهون خدمات جهاد سازندگی دیروز است.

احیا جهاد سازندگی حتما فقط درقالب یک نام و تفکیک احتمالی از کشاورزی نیست. آنچه که جامعه ما و اقتصاد کشور ما به شدت تشنه آن است فرهنگ حاکم بر جهاد سازندگی گذشته است؛ متاسفانه تغییر در محتوا و شکل برخی مجموعه های انقلابی نظیر جهاد سازندگی گرچه با توجیهات گوناگونی انجام گرفت اما حاصل آن آسیب جدی به فرهنگ جهادی بود که این روزها علی رغم تلاشهای فراوان نمی تواند آن جایگاه گذشته را پیدا کند.

برای تحقق اهداف که قرار است برای جهاد سازندگی آینده تعریف شود. نباید کوته نظری ها شکل گیرد. اقتصاد مردم محور هیچگاه محقق نخواهد شد مگر اینکه عمق استراتژی آن در روستاها ومناطق محروم استقرار یابد.
تجربه چند دهه گذشته نشان داده است که اقتصاد مقاومتی، جهش تولید ، اقتصاد مردم محور و دیگر برنامه های اجرایی کشور بزرگترین قربانی عدم فرهنگ جهادی به معنای واقعی آن بوده اند.

فرهنگ جهادی درقالب دستور و بخشنامه و تاکید این و آن مقام کشوری محقق نخواهد شد الا با عملکردهای صادقانه و انگیزه درونی خود آن مجموعه ها ، البته آسیب جدی این فرهنگ تظاهر، ریا کاری، و … است.

امیدواریم جهاد سازندگی با همان محتوای فرهنگی گذشته و در قالب یک تشکیلات چابک و عدم گرفتار در ستادهای بوروکراسی محور اداری موجود با بکار گیری جوانان پر انرژی و بهره گیری از تخصص های گوناگون مورد نیاز بتواند قفل بسیاری از نا کار آمدیهای سالهای اخیر که موحب رنجش مردم شده است را بشکند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط