رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۱
  • کد خبر : ۳۷۴۵
  • چاپ خبر : عشایر لرستان سالانه ۱۳۰ هزار تن محصولات تولید می‌کنند
مدیر جهاد کشاورزی لرستان :

عشایر لرستان سالانه ۱۳۰ هزار تن محصولات تولید می‌کنند

مدیر جهاد کشاورزی لرستان گفت: عشایر استان سالانه ۱۳۰ هزار تن انواع محصولات دامی، باغی و زراعی به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال تولید می‌کنند.

به گزارش بازتاب دلفان، اسفندیار حسنی مقدم روز سه شنبه در مراسم تجلیل از عشایر که در آستانه ۱۵ مهر “روز ملی روستا و عشایر” برگزار شد، بیان کرد: عشایر لرستان در پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی یک‌هزار شهید یعنی سه برابر بیشتر نسبت به جمعیت سایر جوامع روستایی و شهری تقدیم انقلاب کرده‌ است.

وی با بیان اینکه لرستان هفتمین استان از لحاظ جمعیت عشایری است، اضافه کرد: جامعه عشایری کمترین هزینه را برای دولت داشته و بیشترین بهره وری و تولید را دارند به طوری که از ۸۵۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور ۲۵ درصد آن یعنی ۲۲۰ هزار تن توسط عشایر تولید می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: عشایر میراث دار آداب و کهن قدیمی است، بنابراین باید بیشترین حمایت را از این قشر تأثیر گذار داشته باشیم؛ در تحقق این امر از مهمترین برنامه ها و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی حمایت از عشایر و روستاها می باشد و از مهمترین برنامه ها علاوه بر دامپروری، کاشت و توسعه گیاهان دارویی، توسعه باغات در اراضی شیبدار، زنبورداری و تولید عسل و همچنین توجه به ظرفیت مغفول مانده صنایع دستی از دیگر برنامه ها برای توانمند سازی جامعه عشایر می باشد.

حسنی مقدم ضعف اقتصاد جوامع عشایری و روستایی را از عوامل مهم مهاجرت روستاییان و ایجاد حاشیه‌نشینی در اطراف شهرها عنوان کرد و ادامه داد: از همه همکاران انتظار می‌رود با داشتن روحیه جهادی و انقلابی که یک امر اساسی است با جدیت پیگیر حل مشکلات عشایر باشند.

انتهای پیام /

  • ایرنا

اخبار مرتبط