رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷
  • کد خبر : ۳۶۷۸
  • چاپ خبر : چشم انتظاری ۲۱ ساله مردم نورآباد برای یک تصفیه خانه
گزارش بازتاب دلفان:

چشم انتظاری ۲۱ ساله مردم نورآباد برای یک تصفیه خانه

۲۱ سال انتظاری است که مردم نورآباد برای اتمام تصفیه خانه کشیدند که هنوز چشم انتظار تخصیص اعتبار برای پروژه هستیم.

به گزارش بازتاب دلفان، ۲۱ سال وعده ساخت تصفیه ‌خانه فاضلاب نورآباد زمان کمی برای مردم این دیار نیست و قطعا نیاز پایه ای برای زندگی مردم  نورآباد است. از سال ۷۹  به‌طور رسمی عملیات اجرایی تصفیه خانه فاضلاب نورآباد آغاز شده و  تاکنون به بهره‌ب رداری نرسیده است.

این طرح در سال ۹۱ نیز مجددا کلنگ ساخت آن این بار با حضور مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و جمعی از مسئولان استان و شهرستان به زمین زده شد تا امید به اجرای پروژه قوت بگیرد اما پس از انعقاد قرارداد با پیمانکار جدید بازهم باگذشت چند ماه این طرح متوقف شد با وجود اینکه صدها طرح مشابه آن در کشور که چندین سال پس ‌از این پروژه کار اجرایی آن ‌ها شروع ‌شده، به اتمام رسیده اند، اما پروژه تصفیه خانه فاضلاب نورآباد همچنان سرنوشتی نداشته است.

چشم انتظاری مردم  نوراباد برای این طرح  ۲۱ سال به طول انجامید اما همچنان این طرح به جایی نرسیده است.

کرم وند مدیرعامل آبفا استان لرستان در گفت و گو با خبرنگار بازتاب دلفان گفت: عملیات ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهر نورآباد در ۲ مرحله در سال های ۷۹ و ۹۱ در زمینی به مساحت هفت هکتار و با اعتبار اولیه ۱۲۵ میلیارد ریال در جنوب غربی شهر نورآباد به اجرا در آمده اما در آن مقطع از زمان متاسفانه برنامه حساب شده و پشتوانه مناسبی از نظر مالی و مهندسی در نظر گرفته نشده بود و بلافاصله پس از کلنگ زنی متوقف شد  و شرکت آبفا در این خصوص تلاش های بسیاری انجام داد تا پروژه به انجام برسد.

کرم وند گفت در سال ۹۷ طرح شرکت آب و فاضلاب در خصوص افزایش شاخص های آبفا در شهرستان های کوهدشت، ازنا، دورود، الشتر و شهرستان دلفان عملیات اجرایی تصفیه خانه آغار کردیم که پروژه ساخت تصفیه خانه نورآباد دلفان با یک کار برنامه ریزی شده فعال کردیم که به پیمانکار جدید واگذار شده است.

مدیر عامل آبفا استان لرستان گفت: تصفیه خانه فاضلاب دلفان پیشرفت ساختمانی ۳۵ درصدی داشته است که تاکنون مبلغ ۱۵ میلیارد تومن هزینه شده است و جهت تکمیل این پروژه به اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومن مورد نیاز است که اگر این اعتبار تامین شود پروژه تصفیه خانه شهرستان دلفان در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری خواهد رسید.

عملیات احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر نورآباد تسریع یابد

فرماندار دلفان در گفت و گو با خبرنگار بازتاب دلفان گفت: تخصیص اعتبار مورد نیاز برای تسریع در ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهر نورآباد انجام شود.

نورالدین درمنان افزود: با توجه به مشکلات زیست محیطی ساخت تصفیه خانه فاضلاب در شهر نورآباد را ضروری است که تکمیل آن یک مطالبه همگانی است.

وی اظهار داشت: عملیات ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهر نورآباد در ۲ مرحله در سال های ۷۹ و ۹۱ در زمینی به مساحت هفت هکتار و با اعتبار اولیه ۱۲۵ میلیارد ریال در جنوب غربی شهر نورآباد به اجرا در آمده ولی تا کنون به بهره برداری نرسیده است

وی گفت : پیگیر روند جذب اعتبارات لازم برای ساخت و تکمیل تصفیه خانه دلفان هستیم امیدواریم با جذب اعتبارات لازم این طرح را به تکمیل برسانیم.

مصاحبه مردمی:

خانم اکبری از شهروندان نورآبادی در گفت و گو با بازتاب دلفان گفت: در چنین شرایطی که تصفیه خانه‌ در نورآبادی با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت وجود ندارد، معلوم نیست فاضلاب به کجا سرزیر خواهد شد؛ رودخانه بادآور دلفان قطعا از لحاظ زیست محیطی دچار مشکل شده و فاضلاب به آنجا سر ریز می شود.

وی افزود: احداث تصفیه خانه‌ای در نورآباد ۲۱ سال به طول انجامیده و ضرورتی که ۲۱ سال پیش برای تصفیه خانه وجود داشت قطعا بیشتر شده و به طول انجامیدن این پروژه ها نیازمند تغییراتی هستند.

این شهروند نورآبادی عنوان کرد: نبود تصفیه خانه یکی از مشکلات اصلی شهرنورآباد است که نیازمند همت مسئولان برای فعال شدن این پروژه است.

جواد تباره در  گفت و گو با خبرنگار بازتاب دلفان گفت: رسیدگی به پروژه هایی که زمان زیادی به طول انجامیده قطعا باید اولویت استان و مسئولان باشد به ویژه پروژه‌هایی مانند تصفیه خانه که از ضرورت های یک شهرستان است.

وی گفت: نورآباد به عنوان شهر مرکزی شهرستان به حداقل ها نیاز دارد که تصفیه خانه یکی از این ضرورت ها است.

این شهروند نورابادی گفت: راه اندازه تصفیه خانه میتواند دغدغه مهم فعالان زیست محیطی  در این شهرستان باشد که باید به  روند تکمیل ان سرعت بخشید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط